Go to Top

Değerler Kısa Film Yarışması

Değerler Kısa Film Yarışması

Değerler Kısa Film Yarışması, Atatürk Üniversitesi İnsani Değerler Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Mayıs ayında, başta İletişim Fakültesi öğrenci ve akademisyenleri olmak üzere herkese açık bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanan bir etkinliktir. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan etkinlik kapsamında film yarışması, film gösterimleri, kokteyl ve ödül töreni gerçekleştirilecektir. Etkinlik kapsamındaki kısa film yarışmasında jüri üyeleri tarafından seçilecek olan en iyi üç filme birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verilecektir. Yarışmaya katılan filmlerin süreleri 20 dakikayla sınırlandırılacak ve katılımcılar birden fazla filmle başvuruda bulunabileceklerdir. Yarışmaya katılan filmlerin değerlendirilmesi sinemacılar, sinemayla ilgili akademisyenler, sinemayla ilgili kuruluşların üyeleri, televizyoncular ve proje paydaşlarından oluşan jüri üyeleri tarafından yapılacaktır.

AMAÇ

Projenin temel amacı; değerlerin psikolojik, sosyolojik ve felsefi boyutları üzerine görsel düşünmeyi sağlayarak, değerler eğitiminin sadece okul, aile vb. alanlarla sınırlı kalmaksızın hayatın her alanındaki yansımasını sinematografik bir anlatıyla dile getirmek; var olan bilgi birikimi ve tecrübelerin dikkate alınarak yeni model ve çözüm önerilerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Ayrıca, yetenekli sinemacıların amatör çalışmalarını desteklemek ve dünyanın çeşitli yerlerinden sinema sanatına ilgi duyan genç sinemacıları, değerlere ilişkin rastlanması güç, değişik konuları ve yaşamın ayrıntısına dair yaklaşımları görünür kılarak kültürel bir çaba olan sinemanın ürünlerine tanıklık ve öncülük etmektir. Uzun vadede ise, çekim ve gösterim bağlamında bütçe sıkıntısı içinde bulunan filmlerin sergilenmesi ve konuk, izleyici, eser sahipleri arasında etkileşimin sağlanması için ortak bir platform oluşturulması hedeflenmektedir. Erzurum’da gerçekleştirilecek olan ödül töreni üniversitemizin itibar ve prestijinin yanı sıra bölgenin tanıtımına ve gelişimine de önemli katkılar sağlayacaktır.

KAPSAM

Kısa Film Yarışması: Ulusal ve uluslararası İletişim Fakülteleri’nin tüm bölümleri ile Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin Sinema-TV Bölümleri, Meslek Yüksek Okullarının Radyo Televizyon bölümlerinin öğrencileri ve sinemaya ilgi duyan herkese açık olarak gerçekleştirilecektir.

Yarışmanın konusu; aile, eğitim, din, iş vb. olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında, bizi biz yapan ulusal değerlerimizdir.

Kimler katılabilir; T.C. vatandaşı ya da resmi olarak Türkiye’de ikamet eden, 18 yaşından büyük, amatör veya profesyonel herkes başvuru yapabilir.

Süre: Yarışmaya katılacak filmler en az 5, en fazla 20 dakika olmalıdır.

Başvuru koşulları; Eserler yarışmaya . AVI MOV .MKV (HD / SD ) uzantılı dosya olarak gönderilmelidir. Eserler 2015 ya da 2016 yılına ait yapımlar olmalıdır. Adaylar bireysel ya da ekip olarak başvuru yapabilir, birden fazla çalışmayla yarışmaya katılabilirler.

Başvurular; yarışmanın web sitesi üzerinden edinilecek yarışma başvuru formunun doldurulup imzalanması sonrasında, fimlerle birlikte iletişim adresine posta yoluyla gönderilerek yapılacaktır. Başvuru belgesindeki tüm bilgilerin doğruluğu, bu bilgilere ve esere ilişkin doğabilecek tüm hukuki sorunlar ve sorumluluklar başvuru belgesindeki imza sahibine aittir.

Değerlendirme; Yarışmaya katılan filmler sinemacılar, sinemayla ilgili akademisyenler, sinemayla ilgili kuruluşların üyeleri, televizyoncular ve proje paydaşlarından oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecektir.

Sonuçlar; 15.05.2016 tarihinde yarışma web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Kokteyl ve Ödül Töreni: Atatürk Üniversitesi Kampüsü Oditoryumunda düzenlenecek geceye ulusal ve uluslararası düzeyde sinema, medya, basın dünyasından seçkin konuklar ve filmlerin sahipleri davet edilecektir. Kokteyl ile başlayacak programda, yarışmada dereceye giren filmler konuklara izletilecektir. Program, jüri tarafından belirlenmiş en iyi filmlerin sahiplerinin ödüllendirilmesiyle sona erecektir.

Ödüller: Birinciye 7500 TL, ikinciye 5000 TL ve üçüncüye 2500 TL

Yarışma Birincisi: Baran VARDAR – VEFA

 

 

Yarışma İkincisi: Doğacan AKTAŞ – En Küçük Sevgi

 

 

Yarışma Üçüncüsü: Sefa Can AYDOĞDU – İyi Bayramlar